Koszty porady prawnej

Zazwyczaj koszt uzyskania porady prawnej u fachowca wykonującego zawód zaufania publicznego(adwokat, radca prawny, notariusz) jest określane w kilku systemach i są to system wynagrodzenia w stawce kwotowej, gdzie można z góry ustalić nakład pracy czy wartość dochodzonego roszczenia i klient od razu wie ile łącznie zapłaci za prowadzenie sprawy. Porada prawna może być wyceniona poprzez system wynagrodzenia w stawce godzinowej, gdzie wynagrodzenie jest regulowane periodyczne, a sam czas trwania zlecenia, nakład pracy nie jest znany. Kolejny system to wynagrodzenie z premią za sukces, gdzie przyjęta jest niższa stawka wynagrodzenia podstawowego, która później rekompensowana jest dodatkowym wynagrodzeniem za pomyślne zakończenie sprawy(procent od zasądzonej sprawy). Istnieje również wynagrodzenie abonamentowe, które jest zalecane klientom zawierającym umowę o stałą obsługę (nadzór prawny), gdzie przewidziane są rabaty.

Najczęściej koszt porady prawnej mieści się w granicach kwoty od 70 zł do 300 zł. Poza tym zawsze można najpierw rozejrzeć się w rodzimej miejscowości czy nie ma możliwości otrzymania darmowej porady prawnej organizowanej przez urzędy miasta bądź starostwa. W przypadku chęci uzyskania porady prawnej wskazywane są sposoby obliczania wynagrodzenia w systemie: godzinowym ryczałtowym i mieszanym. Natomiast zazwyczaj jest brak podanej stawki za godzinę czy ryczałt. Każdy chciałby wiedzieć ile zapłaci za konkretną usługę. Aby poznać cenę za konkretną poradę prawną potrzebne jest określenie stopnia zawiłości sprawy czy potrzebnego nakładu pracy prawnika.

Zwykle w sprawach prostych łatwo jest określić konkretną cenę porady prawnej. Często kancelarie prawne informują o dolnej granicy ceny (tzw. minimum), co daje orientację na temat dolnej granicy ceny. Często kancelarie prawne oferują również darmową wycenę porady prawnej po wcześniejszym wypełnieniu ankiety czy formularza. Taka wycena pozwala na za[poznanie się z ceną porady prawnej i oszczędza czas.
Za zlecone usługi kancelarie ustalają wynagrodzenie od nakładu pracy niezbędnej do realizacji zlecenia, miejsca wykonania zlecenia, złożoności sprawy czy stopnia trudności. Z kolei wynagrodzenie za reprezentację w sporach sądowych ustalane jest indywidualnie, lecz podstawą do jego ustalenia jest zawsze stawka minimalna określona w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. (Dz.U. Nr 163, poz. 1349 ze zm.). Do kwoty wynagrodzenia należnego Kancelarii doliczany jest podatek VAT.
Żaden z prawników nie określi kosztu porady prawnej bez zapoznania się ze szczegółami sprawy. Określenie konkretnej ceny może być możliwe w zasadzie jedynie w bardzo prostych sprawach. W innych może tylko podać np. cenę minimalną lub ramy cenowe porady. Porada prawna jest czasem konieczna bez względu na cenę. Warto także rozejrzeć się najpierw w internecie, gdzie często pojawiają się cenniki usług. Rozporządzenie w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu dokładnie określa stawki minimalne w zależności od wartości przedmiotu sprawy.

Wsparcie merytoryczne: sposoby-na-łupież.pl

Dodaj komentarz