Dostałam spadek i co dalej?

hammer-802298_1280Czasem zdarza się nam otrzymać spadek po jakiejś bliskiej nam osobie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy, kto zdecyduje się na przyjęcie spadku, musi również pamiętać o ewentualnych długach osoby, która spadek pozostawiła. Jeżeli nie zachowamy się rozważnie, możemy zafundować sobie naprawdę poważne kłopoty finansowe. Co zrobić, aby naprawdę ich uniknąć?

Dokładnie przejrzyj dokumenty

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że bank nie ma najmniejszego obowiązku udzielenia nam informacji na temat zmarłej osoby. Oznacza to, że jeżeli chcemy dowiedzieć się, czy dana osoba nie pozostawiła nam również długów, musimy zdać się tylko i wyłącznie na siebie. Dobrym rozwiązaniem jest nie tylko przejrzenie dokumentów, które pozostały po zmarłym, ale również porozmawianie z rodziną i przyjaciółmi. Może ktoś zauważył coś albo wiedział o czymś, co mogłoby sugerować istnienie zadłużenia. Lepiej spytać niż potem naprawdę żałować.

Hipoteka

Największe zadłużenie to zawsze kredyty hipoteczne. W tym jednak wypadku nie musimy się martwić. To, czy hipoteka jest obciążona czy nie możemy sprawdzić w księdze wieczystej. Jeżeli znamy jej numer, zrobimy to nawet nie wychodząc z domu. Jeżeli numer jest nam nieznany, będziemy musieli skorzystać z adresu nieruchomości. W żadnym wypadku nie będzie to jednak problem.

BIK

Bank Informacji Kredytowej to mówi, które może udzielić nam informacji na temat zadłużenia danej osoby, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy zdecydujemy się na przyjęcie spadku. Warto jednak wiedzieć, że zawsze opłaca się do takiej instytucji zwrócić. Jeżeli bowiem okaże się, że spadek przejęliśmy wraz z długami, będziemy mogli zacząć od razu je spłacać. Dzięki temu nie będą nam narastały odsetki, nie dojdzie również do na ogół bardzo niemiłego spotkania z naszymi wierzycielami.

Jak dziedziczymy?

Tutaj wszystko uzależnione jest od tego, kim byliśmy dla spadkodawcy. Jeżeli jesteśmy dzieckiem, żoną lub mężem, to dziedziczymy automatycznie z momentem śmierci spadkodawcy. Tak precyzuje kwestie dziedziczenia prawo. Jeżeli nic nie zrobimy, dziedziczymy spadek wraz z długami. Na odrzucenie spadku bądź przejęcie do z dobrodziejstwem inwentarza mamy jedynie sześć miesięcy. Warto o tym pamiętać. Dziedziczyć możemy również na drodze testamentu. W tym wypadku spadkodawca określa nas jako osoby, które po nim dziedziczą. Tutaj również możemy jednak spadku nie przyjmować. Podobnie mamy jednak na to sześć miesięcy. Przekroczenie tego czasu sprawia, że spadek automatycznie staje się nasz. Razem z ewentualnymi długami.

Co z podatkiem?

Spadki są w Polsce opodatkowane. Trzeba jednak pamiętać, że te o niewielkiej wartości nie są opodatkowane i w związku z tym nie muszą być zgłaszane do urzędu skarbowego. To, o jaką kwotę chodzi uzależnione jest od tego, do której grupy podatkowej się zaliczamy. Grup takich wyodrębniono obecnie trzy. Jeżeli spadek przekracza określoną wartość, ale zaliczamy się do osób najbliższych osoby zmarłej, przysługuje nam ulga od podatku. Warunkiem jest jednak zgłoszenie faktu otrzymania spadku we właściwym urzędzie skarbowym. Tutaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że nie opłaca się oszukiwanie urzędu skarbowego.

Wsparcie merytoryczne: więcej

Dodaj komentarz