Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Każdy z nas potrzebuje czasem dodatkowych pieniędzy. Rozwiązaniem okazuje się być kredyt z banku. Nie każdy jednak posiada odpowiednią zdolność kredytową, a polskie prawo pozwala na przyznawanie kredytów tylko tym osobom, które ją mają. Co w sytuacji, kiedy nasza zdolność kredytowa jest za mała? Jak można ją zwiększyć i czy w ogóle jest to możliwe?

Czy wyższe zarobki to jedyne rozwiązanie?

Bardzo wiele osób jest przekonanych, że zdolność kredytową można zwiększyć tylko wtedy, kiedy zaczniemy więcej zarabiać. Na ogół nie mamy jednak na to najmniejszego wpływu. W efekcie okazuje się, że zdolność kredytowa musiałaby stać w miejscu. Tymczasem okazuje się, że zdolność kredytową można zwiększyć na kilka innych sposobów. Wymagają one od nas niemało wysiłku, ale skorzystać może z nich każdy.

Ogranicz swoje miesięczne zobowiązania

Kiedy bank ustala twoją zdolność kredytową, bierze pod uwagę nie tylko to ile zarabiasz, ale również to, ile wydajesz. Pod lupę zawsze idą twoje stałe wydatki. Może okazać się, że twoja zdolność kredytowa byłaby wcale nie mała, gdyby nie fakt, że masz po prostu za dużo stałych wydatków. Co w takiej sytuacji? Trzeba zrobić wszystko, aby maksymalnie je ograniczyć. Przede wszystkim osoby, które właśnie kończą spłacać stary kredyt lub mają coś zakupione w systemie ratalnym, z ubieganiem się o nową pożyczkę powinny poczekać aż spłacą dotychczasowe zobowiązanie. Ich zdolność kredytowa skoczy od razu o wysokość miesięcznej raty. A czasem wcale nie będzie to mało. Niespodzianka kryje się również w spłacaniu kredytów w obcej walucie. Bank do wartości kredytu dodaje wtedy zawsze co najmniej dwadzieścia procent – uwzględnia tym samym ryzyko. W efekcie twoja zdolność kredytowa znowu maleje. Kiedy z ubieganiem się o pożyczkę zaczekasz, zdolność kredytowa wzrośnie.

Dobrym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z karty kredytowej, która zawsze pomniejsza zdolność kredytową. Tutaj trzeba powiedzieć, że banki pomniejszają zdolność kredytową osób posiadających kartę kredytową nawet wtedy, kiedy naprawdę z niej nie korzystają. Rezygnując z niej, zapewniasz sobie wyższą zdolność kredytową.

Trzeba również uważać z opłacaniem rachunków za kogoś ze swojego konta. Bank może potraktować je jako nasze zobowiązania stałe.

Dobrze wybierz bank

Tutaj również kryje się klucz do sukcesu. Na przykład nie wszystkie banki są w stanie zaakceptować umowę zlecenie. Są jednak i takie, które taką formę zatrudnienia traktują na równi z umową o pracę. Jeżeli uda ci się znaleźć taki właśnie bank, twoja zdolność kredytowa również okaże się wyższa.

Twoja wiarygodność

Większe szanse na uzyskanie kredytu mają te osoby, które w oczach banku są wiarygodne. Chodzi tu na przykład o to, czy zdarzyło ci się wcześniej spóźnić ze spłatą jakiejkolwiek raty. Jeżeli nie, dostajesz w oczach banku naprawdę ogromnego plusa. Dbaj o to, aby zawsze terminowo spłacać rachunki. Na to również banki zwracają uwagę. Osoby, które regularnie się spóźniają, mogą mieć problem z uzyskaniem kredytu nawet wtedy, kiedy ich zdolność kredytowa nie jest niska.

Wsparcie merytoryczne: więcej

Dodaj komentarz